Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/rservice.php on line 139
PČOLA

Projekt Svet v nákupnom košíku j

Autor: Pavel Petráš <info(at)zdruzeniepcola.org>, Téma: Klasická ochrana prírody, Zdroj: 4.11.2011 | | CEEV Živica, Vydané dňa: 12.11.2011

Školy a verejnosť budú mať v nasledujúcich troch mesiacoch možnosť navštíviť unikátnu putovnú interaktívnu výstavu Svetový Supermarket v Detskom múzeu SNM a následne v rôznych mestách Slovenska. Výstava vedie nielen k skúmaniu produktov a okolností ich výroby, ale i k skúmaniu vlastných otázok a postojov.

Živica predstaví Svetový supermarket
4.11.2011 | | CEEV Živica

Viete, koľko váži vaše oblečenie a koľko vody je potreba na jeho výrobu? Tušíte, aká je odvrátená strana reklamy a nadnárodných korporácií? To, ale aj omnoho viac sa môžete dozvedieť v rámci interaktívnej výstavy Svetový Supermarket, ktorú vytvorilo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica v rámci medzinárodného projektu Svet v nákupnom košíku. Ide o prvú interaktívnu výstavu svojho druhu, ktorá je určená najmä študentom vyšších ročníkov základných a stredných škôl. „Chceli by sme motivovať študentov k tomu, aby mali záujem vedieť viac o produktoch dennej spotreby, o dôsledkoch ich výroby na životné prostredie a ľudí v iných častiach sveta - proste si pripustiť, že sa nakupovaním nevyhnutne prepájame s ľuďmi a krajinami, kde prebieha produkcia tovaru pre náš trh.“ uviedla Katarína  Hipšová, jedna z autoriek konceptu výstavy a koordinátorka projektu Svet v nákupnom košíku.

„Študenti budú môcť taktiež zaplatiť za čokoládu a sledovať, kde sa peniaze po ceste strácajú, pokým prídu k pestovateľovi kakaa a tak lepšie pochopiť rozdiel medzi konvenčným a spravodlivým obchodom (fair trade). Ďalej bude študentov lákať mobil v nadživotnej veľkosti, ktorý sa dá nielen otvoriť, ale aj odkrýva svoje hlboké tajomstvá. Tiež dostanú možnosť uvažovať, aké sú možnosti zmeny, či existuje iná, prijateľnejšia cesta pre ľudí a Zem a nakoniec aj  odídu s malým darčekom,“ doplnila Katarína Hipšová z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.

Výstavu doplňuje a rozvíja práve vydaná publikácia - metodická príručka globálneho vzdelávania pre učiteľov „Komu patrí Zem“.

Nielen študentov, rodičov s deťmi, ale aj ostatných, ktorí sa radi hrajú, srdečne pozývame na vernisáž výstavy, ktorá prebehne v stredu 9. novembra o 11 hodine v Detskom múzeu SNM na Vajanského nábreží 2, zadný vchod do budovy SNM v Bratislave (www.detskemuzeum.sk).

V Detskom múzeu SNM bude výstava k dispozícii pre školy a verejnosť až do konca januára 2012. Od februára 2012 bude výstava putovať po rôznych mestách Slovenska. Školy z bratislavského regiónu, ktoré majú záujem navštíviť výstavu v Detskom múzeu, sa môžu nahlásiť telefónnom čísle: 02/204 691 60.

Výstava Svetový supermarket, aj príručka Komu patrí Zem vznikli v rámci projektu Svet v nákupnom košíku. Cieľom projektu je prispieť k začleneniu globálneho vzdelávania a zvlášť tém udržateľnej spotreby do formálneho vzdelávania v partnerských krajinách. Projekt je realizovaný piatimi partnerskými organizáciami: CEEV Živica zo Slovenska, Humanitas zo Slovinska, Fair Trade Hellas a Ecological Initiative of Chania z Grecka a NaZemi-společnost pro fair trade z Českej republiky.

Projekt Svet v nákupnom košíku je realizovaný vďaka finančnej podpore Európskej únie a Slovak Aid.

Viac na: http://www.changenet.sk/?section=spr&x=630453#ixzz1dTaMcT5G