Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/rservice.php on line 139
PČOLA

Ekologické potraviny prezradí nové logo

Autor: Pavel Petráš <info(at)zdruzeniepcola.org>, Téma: Klasická ochrana prírody, Zdroj: EurActiv, Vydané dňa: 10.02.2010

(09.02.2010)

Európska komisia vybrala vo verejnej súťaži logo, ktoré sa bude musieť uvádzať na obaloch všetkých potravinárskych výrobkov, ktoré spĺňajú určené kritériá a vyrobili sa v EÚ. "Eurolist" na tovaroch v obchodoch EÚ spotrebitelia nájdu od 1. júla 2010. Nové logo nenahrádza, ale dopĺňa tie, ktoré na obaloch spotrebiteľ nachádza dnes.Logo

Od 1. júla 2010 sa budú musieť potravinárske výrobky, ktoré sa vyrobili v krajinách EÚ v súlade s presne stanovenými kritériami ekologickosti, označovať novým logom. Grafický symbol má vyjadrovať, že predbalený tovar sa vyrobil v súlade s prísnymi environmentálnymi štandardmi.

Logo vybrala Európska komisia Európska komisia je politicky nezávislá, kolegiálna inštitúcia, ktorej poslaním je brániť záujmy Európskej únie. viac na www.EuropskaUnia.sk »vo verejnej súťaži. Návrhy predkladali študenti umenia a dizajnu. Z asi 3.500 návrhov vybrala odborná porota 3 kandidátov, spomedzi ktorých o víťazovi mohli do 31. januára 2010 rozhodnúť občania v elektronickom hlasovaní.

Víťazné logo nesie pomenovanie "eurolist". Jeho autorom je Dusan Milenkovic, študent z Nemecka, informuje v tlačovej správe Európska komisia. Jeho návrh oslovil 63 percent z viac ako 130 tis. hlasujúcich.

"Som rada, že máme nové logo na označovanie ekologických potravín," uviedla Mariann Fischerová-Boelová, komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, ktorá iniciovala súťaž na výber nového loga. "Súťaž upriamila pozornosť na problematiku ekologických potravín a priniesla nám logo, ktoré je pre každého ľahko rozpoznateľné. Ide o príjemný, elegantný dizajn a teším sa, že od júla tohto roku budem môcť nakupovať výrobky označené týmto logom," doplnila.

Európske logo sa bude musieť povinne uvádzať na príslušných potravinárskych tovaroch, ktoré sa vyrobili v krajinách EÚ. Označovanie dovezených tovarov bude dobrovoľné. "Eurolist" súčasne nenahrádza iné logá, ktoré možno dnes nájsť na obaloch, medzi nimi napríklad ZELENÝ BOD.

"Návrh „eurolist“ znázorňuje hviezdy EÚ v tvare listu na zelenom pozadí. Ide o veľmi jednoznačný symbol, ktorý sprostredkúva dva jasné odkazy: na prírodu a na Európu," informovala Európska komisia. V blízkom období sa logo doplní ako príloha do nariadenia o ekologickom poľnohospodárstve.