Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/rservice.php on line 139
PČOLA

Bude zima. Slováci na kúrení veľmi neušetria

Autor: Pavel Petráš <info(at)zdruzeniepcola.org>, Téma: Energia, Zdroj: WWW.PRAVDA.SK, Vydané dňa: 30.09.2008

BRATISLAVA – Časť peňazí za teplo môžu ľuďom ušetriť teplejšie jarné, jesenné a zimné dni. Splnilo sa to vlani. Tento rok počasie zatiaľ účtom za teplo nepraje.

Rok 2007 bol napríklad v Banskej Bystrici podľa meraní teplárov až o šesť percent teplejší ako priemer za predchádzajúcich deväť rokov. Teplejšie počasie vďaka tomu usporilo obyvateľom bežného trojizbového bytu oproti zvyčajnej spotrebe asi dva gigajouly tepla. Pri tohtoročnom májovom vyúčtovaní minuloročných preddavkov za teplo tak daný byt mohol dostať bez ohľadu na iné úsporné opatrenia späť preplatok okolo tisíc korún.
Môže počasie ľuďom pomôcť zmierniť účty za teplo aj tento rok?
Zatiaľ to tak nevyzerá. Od januára do apríla bolo v Banskej Bystrici asi o desatinu chladnejšie ako za rovnaké obdobie roka 2007, aj keď oproti dlhodobým priemerom išlo len o miernu zimu. Ak by september až december tohto roka dosiahli teplotne na vlaňajšie hodnoty, celoročné teploty za rok 2008 by sa v Banskej Bystrici podľa meraní teplárov dostali približne na úroveň dlhodobých priemerov. Počasie by tak ľuďom pri tohtoročných účtoch za kúrenie nepomohlo ani neuškodilo.
Meteorológovia očakávajú znova miernejšiu zimu. Britská meteorologická spoločnosť Met Office načrtla až 60–percentnú šancu, že na Slovensku teploty v zime opäť vystúpia nad dlhodobý priemer. Oproti mimoriadne teplej minulej zime však má byť tá tohtoročná predsa len o čosi chladnejšia. Relatívne miernu zimu podľa britských meteorológov občas prerušia krátke obdobia tuhých mrazov. „Slovensko je malé územie v rámci Európy, preto sa s veľkým predstihom ešte nedá pripraviť detailnejšia predpoveď na najbližšiu zimu,“ vyjadril sa klimatológ Milan Lapin. „Na Slovensku však môže byť najbližšia zima v rozpätí od teplotne normálnej až po silne nadnormálnu, najpravdepodobnejšie asi o jeden stupeň Celzia nad dlhodobým priemerom.“
Napriek teplým zimám v posledných dvoch rokoch aj predpovedi na tú prichádzajúcu by však Slováci nemali odhadzovať kožuchy. „V nasledujúcich desaťročiach budú zimy na Slovensku teplotne veľmi premenlivé. Budú sa nepravidelne striedať teplejšie a chladnejšie, iba ich viacročný priemer bude vyšší ako v období medzi rokmi 1951 až 1990,“ pokračoval Lapin a dodal, že už v súčasnosti je vyšší asi o jeden stupeň.
Nasledujúce desaťročia prinesú aj menej snehu v nížinách. Kým v súčasnosti sa stabilná zimná prikrývka vyskytuje na miestach s nadmorskou výškou 300 až 600 metrov, o tridsať rokov to bude o 200 metrov vyššie. „V nižších polohách bude postupne snehová pokrývka epizodickým javom. V nadmorskej výške nad 1 200 metrov by však malo byť v budúcich desaťročiach o niečo viac snehu ako v minulosti,“ uzavrel Lapin.
Autor: (mar, mč)