Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/rservice.php on line 139
PČOLA

Zelené budovy ušetří 60 % energie, exhalací i peněz

Autor: Pavel Petráš <info(at)zdruzeniepcola.org>, Téma: Energia, Zdroj: Hnutí DUHA, Vydané dňa: 14.05.2008

Rozumné možnosti snižování energetické náročnosti českých budov odpovídají šestinásobku elektřiny, kterou by dodávalo rozšíření severočeských uhelných dolů, nebo trojapůlnásobku výroby v Dukovanech. Propočetla to průlomová studie, již dnes prezentuje Hnutí DUHA.

Domácnosti by tak ušetřily tisíce korun ročně každá, české exhalace oxidu uhličitého klesly o miliony tun a podstatně se snížil dovoz zemního plynu z Ruska.

Studie – první svého druhu, která u nás vznikla – mapovala možnosti při vytápění, ohřívání vody a provozu elektrospotřebičů [1]. Spočetla, že dostupná, technicky proveditelná opatření mohou postupně snížit energetickou náročnost českých domů až o 175 petajoulů ročně – to je asi o 60 procent. Asi 80 procent z těchto příležitostí připadá na domácnosti.

Studie zkoumala obytné domy i školy, nemocnice, obchody, úřady, hotely či sklady a logistická centra.

Přitom domácnosti pohltí 60 % naší spotřeby zemního plynu, z toho většinu na topení.

Čtyři pětiny spočtených možností připadají na vytápění. Energetickou náročnost lze snížit hlavně lepší izolací domů, aby teplo neunikalo ven. Průměrná domácnost, která topí plynem, by tak při dnešních cenách ušetřila asi 15 000 korun ročně. Účty pro rodinu, jež používá uhlí, by klesly asi o 7000 korun.

Enormní rozsah možností – tedy velikost oněch 175 petajoulů – vyniká hlavně ve srovnání s některými energetickými zdroji:

Studie zároveň navrhuje sadu konkrétních opatření, která by pomohla snížit energetickou náročnost budov. Doporučuje hlavně:

Studii pro Hnutí DUHA zpracovala renomovaná pražská konzultační společnost Porsenna, která se zabývá energetikou. Ekologická organizace ji prezentuje na semináři, který pořádá s pražským zastoupením Evropské komise a ve spolupráci s Centrem pro dopravu a energetiku a sdružením Calla.

Šestnáctistránkové shrnutí studie je k dispozici na www.hnutiduha.cz/publikace/budovy_energie_shrnuti.pdf

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:
„Výsledky hlavně ukazují, jak enormní možnosti snižování energetické náročnosti budov jsou. Velké debaty o rozšiřování uhelných dolů nebo nových atomových reaktorech vedle nich vypadají skoro jako poznámka pod čarou. Pokud stát těchto příležitostí využije, každý může mít teplý, pohodlný a zdravý domov – a přitom domácnosti ušetří tisíce korun ročně, srazíme české exhalace oxidu uhličitého i dovoz plynu z Ruska. Pro domácnosti dnes není snadné ani levné těchto možností využít. Vinu nese stát, který by měl domácnostem pomoci grantovými programy, bezúročným půjčkami, nové standardy na výstavbu budov, daňovými úlevami a podobně, jenomže to zatím nedělá.“