Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/rservice.php on line 139
PČOLA

Dediny sa vracajú k drevu a uhliu

Autor: Pavel Petráš <info(at)zdruzeniepcola.org>, Téma: Energia, Zdroj: ww.pravda.sk, Vydané dňa: 09.02.2008

TRNAVA Z komínov domov v dedinách čoraz častejšie vychádza hustý dym. Ľudia začali šetriť na úkor plynárov a vracajú sa k lacnejšiemu kúreniu pevným palivom.

V Lošonci zaviedli zemný plyn len pred dvoma rokmi, stačilo prvé vyúčtovanie platieb po tuhej zime a v dedine pod horami opäť kúria drevom. „Väčšina ľudí sa vrátila k drevu. Majú malé traktory, píly, drevo sa tu dá kúpiť po 800 korún za kubický meter, neoficiálne ešte lacnejšie," vysvetľuje dôvody Renáta Slobodová z obecného úradu. Irena Portášová býva v trojizbovom dome a o výhodách kúrenia drevom vie svoje. „Kúrenie drevom nás stojí 20-tisíc ročne, plynom by stálo 50-tisíc," približuje jednoznačnú výhodu. Prácu s drevom si dedinčania nerátajú.
V Dobrej Vode, ďalšej z dedín pod Malými Karpatmi, majú plyn už desať rokov. Aj tu však pri pohľade na komíny vidieť odklon od pohodlného kúrenia plynom k prácnejšiemu, no lacnejšiemu kúreniu drevom. Lýdia Šťastná si na plyn zvykla, faktúra spred dvoch rokov však rozhodla o návrate k drevu. „Platila som 2 700 korún mesačne a ešte mi vyrátali nedoplatok 12-tisíc korún. Zostala som vdova, peňazí bolo málo, nedoplatok som zaplatiť musela. Syn spravil nový komín a kúrim drevom, je to určite lacnejšie. Plyn už používam len na varenie," hovorí.
Dechtice sú ďalšou dedinou pod horou, kde sa dá drevo na zimu zohnať za niekoľko tisíc. Dušanovi Žažovi končí plynová prípojka v záhrade poschodového rodinného domu. Plynom nekúril ani vtedy, keď bol lacný, teraz už o ňom neuvažuje vôbec. Okrem ceny má aj ďalší dôvod. „Myslím si, že teplo z dreva alebo uhlia je iné ako teplo z plynu. Klasika je len klasika," hovorí. Drevo kupuje po 700 korún, k tomu si však treba prirátať robotu s jeho spracovaním.
„Žiaľ, vraciame sa naspäť, aj u nás sa čoraz viac kúri pevným palivom," konštatuje starostka Bučian Cecília Krippelová (SDKÚ). Čo je však podľa nej najhoršie, počas takej miernej zimy, ako je tohtoročná, sa kúri hlavne nekvalitným drevom. „Ľudia spaľujú staré okenné rámy natreté farbou, železničné podvaly, rôzne odpady z nábytkárskeho závodu," hovorí. Na jeseň riešila susedský konflikt pre dym z komína. „Keďsom bola na mieste preverovať situáciu, zistila som, že všetci v ulici vrátane sťažovateľov kúria pevným palivom, aj keď majú už jedenásť rokov zavedený plyn," konštatuje starostka. Na kúrenie pevným palivom podľa nej prechádzajú predovšetkým sociálne slabšie skupiny obyvateľov obce.

Syn spravil nový komín a kúrim drevom, je to určite lacnejšie

Foto autor| FOTO PRAVDA: PAVOL MACHOVIČ (2)
Autor: Pavol Machovič