Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/rservice.php on line 139
PČOLA

Teplo zdražie aj v priebehu roka

Autor: Pavel Petráš <info(at)zdruzeniepcola.org>, Téma: Energia, Zdroj: www.pravda.sk, Vydané dňa: 08.01.2008

BRATISLAVA Polpercentný nárast cien tepla, ku ktorému došlo 1. januára, nie je tento rok posledný. Ďalšie zdraženie pocítia byty napojené na centrálne kúrenie najneskôr v lete, a to najmenej o päť až desať percent.

 V priebehu roka by mali ísť hore aj ceny plynu, ktoré sa rodinám na prelome rokov nemenili. Dôvody na nárast cien existujú už teraz. Zdražovanie skôr ako v lete by však mohlo zdvihnúť infláciu v čase, keď bude Brusel hodnotiť pripravenosť Slovenska na euro. To chce Ficova vláda zaviesť v januári 2009. Plyn a teplo cez rok zdražejú, keďze regulačný úrad sa pri stanovení tohtoročných cien tepla a plynu pozeral príliš optimisticky na nákupné ceny plynu z Ruska. Úrad do cien nezahrnul fakt, že SPP koncom minulého roka po mesiacoch rokovaní ustúpil ruskému Gazpromu pri nároku na mimoriadne 10-percentné zdraženie plynu, a to spätne od roka 2006. Obe strany podľa informácií Pravdy teraz hľadajú termín v tomto roku, kedy sa ceny dvihnú. Teplárom a ďalším firmám SPP už zahrnul do cien štvorpercentné zdraženie plynu, aby pre nich zmiernil neodvratný cenový skok.
Teplári však zmluvy s plynármi odmietli, podpísali len dodatky na január. Úradom schválené ceny tepla by totiž teplárom nepokryli výdavky za drahší plyn. Riešenie sa má nájsť do konca januára. „Ak sa dohodneme s SPP na cenách plynu, tak dosah na ľudí bude minimálny, ak sa nedohodneme, budeme musieť žiadať regulačný úrad o nové ceny tepla," hovorí predseda Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšívaný. SPP tvrdí, že musí odberateľom účtovať plyn v závislosti od cien z Ruska. Regulačný úrad nevie povedať, dokedy ceny tepla udrží. „Všetko závisí od výsledkov rokovaní medzi SPP a teplármi," reaguje hovorca úradu Miroslav Lupták.
V prípade, že by sa štvorpercentný nárast cien plynu vyvolaný Gazpromom zahrnul do cien tepla od januára, teplo by išlo celoročne hore o 2,5 percenta. Ak by sa zdraženie ponechalo na druhú časť roka, teplo by v lete poskočilo až o päť percent. Ďalším dôvodom na mimoriadne zdraženie plynu a tepla je nárast cien ropy. Úrad vychádzal v októbri 2006 z očakávanej tohtoročnej úrovne cien ropy okolo 77 dolárov za barel. Do cien z Ruska vstupujú 9-mesačné priemery ropy a vykurovacích olejov. Ropa sa pritom od novembra 2006 obchoduje v pásme 90 až 100 dolárov za barel. Podľa teplárov to tlačí tohtoročné ceny tepla oproti roku 2007 vyššie najmenej o ďalších desať percent.
Regulačný úrad je v kontakte aj s NBS, ktorá sleduje vývoj inflácie pre plnenie kritérií na príchod eura. Brusel zrejme posúdi priemernú infláciu od apríla 2007 do marca 2008. Ak by sa ceny tepla či plynu do marca mimoriadne zdvihli, ovplyvnili by len malú časť hodnoteného obdobia. Problémy by však podľa analytika Slovenskej sporiteľne Michala Mušáka mohli vzniknúť, ak by inflácia za marec po mimoriadnom zdražení vyskočila nad požadovanú priemernú úroveň a Brusel by spochybnil dlhodobú cenovú stabilitu.
Autor: (mar)