Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/rservice.php on line 139
PČOLA

Český nízkoenergetický dom roku 2007

Autor: Pavel Petráš <info(at)zdruzeniepcola.org>, Téma: Energia, Zdroj: domaci dilna, Vydané dňa: 27.12.2007Aktuality

S velkou pravděpodobností právě nyní vzniká Český nízkoenergetický dům roku 2007, vítězný projekt soutěže ROCKHOUSE. Aby se projekt mohl stát jejím vítězem, musí být šetrný ve spotřebě energie, musí zaujmout odbornou porotu a musí být přihlášen do 31. ledna 2008. Proto je už nejvyšší čas myslet na jeho přípravu.Stavby, které topí odpadním teplem ledničky, jsou kompletně izolovány a nespotřebují téměř žádnou energii, se staví už i v České republice. O to, aby jich bylo více, se snaží i soutěž o titul Český nízkoenergetický dům ROCKHOUSE. Jejím cílem je propagace trendu nízkoenergetického a pasivního stavění a svébytné české architektury.

Rockhouse 2007 nyní zve do svého druhého ročníku nové soutěžící! Přihlásit lze projekty i již realizované stavby, které splňují dvě podmínky: mají nízkou spotřebu energie a používají izolační materiály Rockwool. Soutěž má tři kategorie: Hlavní kategorie Projekt je určena pro projekty nízkoenergetických domů a její výherce získá 100 000 Kč. Projekty mohou přihlásit i studenti, a to jak do hlavní kategorie, tak do speciální kategorie Projekt – studentské práce, která je ohodnocena 30 000 Kč. Zvláštní cena poroty je věnována projektům již realizovaným - Realizace, v ní je výhra 50 000 Kč.

Do soutěže mohou své představy o nízkoenergetickém bydlení přihlásit architekti, projektanti, studenti, studentské kolektivy, stavitelé, investoři a zástupci dalších profesí, které se na projektu podílejí. „Soutěž se může stát zvláště pro začínající architekty dobrým startem a uvedením se do branže. Má totiž velkou publicitu, projekty jsou prezentovány v médiích i na výstavách. Mohli jste je vidět například na konferenci Pasivní domy v Brně nebo Udržitelná výstavba budov ve střední Evropě, která proběhla v Praze,“ řekla Dana Hochmannová z pořádající společnosti Rockwool, a.s.

Novinky v druhém ročníku soutěže ROCKHOUSE

Formulář výpočtu energetické náročnosti
Energetickou náročnost lze vypočítat přes internetové stránky www.rockhouse.cz. Formulář výpočtu energetické náročnosti funguje tak, že jakmile během jeho vyplňování uděláte chybu, formulář vás hned upozorní. Můžete tak dojít pouze ke správnému výsledku.

Odborné semináře v Praze a Brně
Nově jsou v rámci soutěže pořádány odborné semináře o nízkoenergetickém stavění. Jeden se uskutečnil v Brně 19. října a druhý se bude konat 29. listopadu v Praze na pražském ČVUT od 16,50 do 18,50. Povedou je porotci ROCKHOUSE - Šimon Caban a Josef Smola.

Porotu tvoří nejvýznamnější české osobnosti v oblasti architektury a příbuzných oborů; projekty budou hodnotit akademici i praktikové:
Ing. Martina Pásková, Ph.D. z Ministerstva životního prostředí ČR
Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů
Doc. Ing. Jan Tywoniak, CSc. ze Stavební fakulty ČVUT
Doc. Ing. Miroslav Meixner, CSc. z Fakulty architektury VUT v Brně
Akad. arch. Šimon Caban
Ing. arch. Josef Smola - místopředseda občanského sdružení Centrum pasivního domu

Podrobná pravidla soutěže ROCKHOUSE, přihlášku a mnoho informací k nízkoenergetickému stavění najdete na www.rockhouse.cz.

Organizátorem soutěže je společnost Rockwool, a.s., největší výrobce izolačních systémů na bázi kamenné vlny. Hlavními přednostmi kamenné vlny je, že izoluje proti tepelným ztrátám, hluku, je ohnivzdorná a dýchá.Autor: Pavel Gregor Datum: 20.12.2007