Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/rservice.php on line 139
PČOLA

Britské pobrežie majú lemovať veterné turbíny

Autor: Pavel Petráš <info(at)zdruzeniepcola.org>, Téma: Energia, Zdroj: EurActiv, Vydané dňa: 12.12.2007

11.12.2007

Británia chce vyrábať v pobrežných veterných elektrárňach do roku 2020 až 33 gigawattov energie. Skeptici pochybujú, že budú turbíny vôbec postavené.

Súvisiace články:
Krátka správa

„Plán, ktorý dnes predkladám, môže firmám pomôcť vyrobiť až 25 gigawattov v pobrežných veterných elektrárňach, naviac k 8 plánovaným gigawattom“, vyhlásil v Berlíne 10. decembra britský minister priemyslu John Hutton. Takto by sa Británia stala celosvetovým lídrom vo využívaní pobrežnej veternej energie, a výrazne by sa priblížila k splneniu euro-záväzku, že do roku 2020 bude 20% energie pochádzať z obnoviteľných zdrojov.

Podľa vlády by 33 gigawattov stačilo na osvetlenie každej britskej domácnosti. Stavbe turbín bude predchádzať hodnotenie environmentálnych dopadov na more pri britskom pobreží.

Vo veterných elektrárňach sa dnes v Británii vyrába len 1% spotrebovanej elektriny. Podľa Huttona je však krajina „teraz najlepším miestom pre investície do pobrežnej veternej energie a budúci rok predbehneme Dánsko Dánsko zakladajúcim členom Severoatlantickej aliancie NATO NATO je medzivládna organizácia združených krajín s úlohou chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov politickými a vojenskými prostriedkami.viac na www.EuropskaUnia.sk ». Súčasťou EHS (neskôr EÚ) sa stalo v roku 1973.viac na www.EuropskaUnia.sk »ako krajina s najvyššou kapacitou pobrežnej veternej energie“.

Huttonov plán sa však v Británii stretol so skepsou. Viacerí spochybňujú schopnosť trhu generovat potrebné obrovské investície. Dan Lewis z Economi Research Council si myslí, že vláda „klame vo veľkom rozsahu sama seba. O investície do pobrežných veterných elektrární sa investori nebudú trhať.“ Príčiny vidí pomalej návratnosti nákladov, ako aj nedostatočných kapacitách inštalácie turbín a ich malej účinnosti.

Vláda chce projekt podporiť veľkými subvenciami. Výkonný riaditeľ Greenpeace UK John Sauven však tvrdí, že potrebnú dôveru investorov zabezpečia len„dlhodobo garantované výhodné tarify, ktoré uprednostňujú všetci naši európski partneri“.

Objavujú sa aj obavy, že ide len o prázdne sľuby. Jeremy Leggett, bývalý člen poradného výboru pre obnoviteľné zdroje povedal: „Nemyslím si, že táto vláda to myslela s obnoviteľnými zdrojmi niekedy vážne, dokonca si myslím, že ich úradníci brzdili, aby vytvorili priestor pre zastaranú a nebezpečnú technológiu, jadrovú energiu.“