Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/rservice.php on line 139
PČOLA

Prieskum: Biopalivá nie sú odpoveďou na klimatické zmeny

Autor: Pavel Petráš <info(at)zdruzeniepcola.org>, Téma: Energia, Zdroj: EurActiv, Vydané dňa: 12.12.2007

12.12.2007
Odborníci na klimatické zmeny neveria biopalivám. Tie majú podľa nich negatívny dopad nielen na potravinovú bezpečnosť, ale paradoxne aj na životné prostredie. Uvádza sa to v prieskume IUCN a WB.

Odborníci na klimatické zmeny neveria biopalivám. Tie majú podľa nich negatívny dopad nielen na potravinovú bezpečnosť, ale paradoxne aj na životné prostredie. Uvádza sa to v prieskume IUCN a WB.
Krátka správa


Do slnečnej energie, veterných parkov, prílivových elektrární, čistého uhlia a jadrovej energie sa vkladajú veľké nádeje, že budú pomáhať znižovať mieru produkcie CO2 počas viac ako 25 nasledujúcich rokov. S takýmto záverom prichádza prieskum, ktorého sa zúčastnili tisícky zástupcov vlád, súkromného sektora, mimovládnych organizácií a médií. Všetci pochádzali spolu zo 105 krajín. Prieskum vydala Svetová ochranárska únia (IUCN) a Svetová banka (WB) 10. decembra 2007.

Len 21% verí v potenciál prvej generácie biopalív vyrobených z poľnohospodárskych plodín. Ide napríklad o výrobu etanolu alebo bionafty, ktoré by mali "znížiť uhlíkové hladiny atmosféry bez neprijateľných vedľajších dôsledkov."

Najväčšej miere podpory sa teší solárna energia. Tá by sa podľa 70% respondentov mohla využívať na výrobu elektrickej energie a ohrievanie vody. Jadrovej energetike a biopalivám druhej generácie, teda vyrobeným nie z poľnohospodárskych plodín, dôveruje len 40%.

Výskum prichádza pred očakávaným publikovaním návrhu Komisie, podľa ktorého by sa mal posilniť podiel biopalív v európskej doprave. Vydanie dokumentu sa predpokladá v januári 2007 a podľa neho by sa do roku 2020 mal zvýšiť súčasný podiel z 2% na 10% (Otvorí externý link v novom okneEurActiv 12/01/07).

Prieskum však odhaľuje aj isté obavy. Tie sa týkajú predovšetkým domnienky, že záväzne stanovený cieľ môže mať negatívny dopad práve na životné prostredie a potravinovú bezpečnosť. Komisia na znepokojenie reaguje prísľubom, že budú stanovené minimálne štandardy udržateľnosti. Na druhej strane predovšetkým Priatelia Zeme (FoE), ktorí mimochodom verejne publikovali zatiaľ neverejné zámery Komisie, tvrdia, že navrhované kritériá nie sú nastavené v súlade s ochranou ekosystémov a ľudí, predovšetkým v rozvíjajúcich sa krajinách.

"Používanie plodín na produkciu palív je pre klimatické zmeny zlým riešením - reálne riešenia spočívajú v povzbudzovaní automobilových spoločností, aby produkovali čistejšie autá, zdokonaľovali verejnú dopravu a mestá sa tak pretvárali na energeticky efektívnejšie." Povedal to vedúci klimatických kampaní FoE, Adrian Bebb.

Výroba biopalív prvej generácie je však podľa ich producentov potrebná, nakoľko druhá generácie je zatiaľ stále komerčne neefektívna.