Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/rservice.php on line 139
PČOLA

Vláda mení kurz, zdraží energie

Autor: Pavel Petráš <info(at)zdruzeniepcola.org>, Téma: Energia, Zdroj: www.pravda.sk, Vydané dňa: 26.09.2007

25. septembra 2007  9:05
Nemenným cenám plynu a elektriny, ktorými si vláda Roberta Fica zatiaľ nakláňa obyvateľstvo, bude koniec. Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že zachovanie stability dodávok energií si žiada zdražovanie.


V stratégii energetickej bezpečnosti rezort počíta s každoročným trojpercentným zvyšovaním cien plynu na kúrenie od roku 2008, čo by znamenalo, že v roku 2013 bude plyn stáť o 20 percent viac ako v súčasnosti.

Elektrina by mala do roku 2010 zdražieť najmenej o desať percent. Rast cien pripúšťa aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ktorý ešte vlani išiel zásadne proti zdražovaniu. "Nie som zástancom nízkych, ale spravodlivých cien," hovorí Jahnátek. Podľa neho v minulosti pohľad na zisky monopolov nedávali dôvod na rast cien energií.

V súčasnosti však ministerstvo poukazuje na rastúce ceny ropy, ktoré ťahajú hore nákupné ceny plynu z Ruska. Ceny elektriny sú zase pod tlakom očakávaných investícií do nových elektrární a sietí. "Ak hovoríme o investíciách v sume cez 600 miliárd korún v horizonte do konca roka 2030, tak následné odpisy a úvery budú mať vplyv na tvorbu cien elektriny," dodáva Jahnátek.

Nárast cien energií by sa najviac dotkol ľudí s nízkymi zárobkami. Priemerná rodina dá na energie 15 percent príjmov, z rozpočtov chudobnejších domácností pohltia energie až 30 percent.

Jahnátek chce obmedziť investície Enelu

Zámery privatizéra a väčšinového majiteľa Slovenských elektrární talianskej spoločnosti Enel investovať desiatky miliárd korún narážajú na odpor ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka.

Enel vo februári tohto roka oznámil, že vo výrobe elektriny chce na Slovensku najbližšie roky preinvestovať vyše 110 miliárd korún. Jahnátka spočiatku zámer potešil, v súčasnosti však už tvrdí, že vláda to nepovolí, chce pre Enel konkurenta.

"Jasne sme stanovili, do ktorých investícií môžu ísť Slovenské elektrárne. Ide o dostavbu Mochoviec a rekonštrukcie tepelných elektrární Nováky a Vojany. Pri výstavbe ďalších plánovaných jadrových elektrární, elektrární vyrábajúcich elektrinu a teplo, či vodných elektrární však dostanú priestor iní investori," povedal Jahnátek pri predstavení Stratégie energetickej bezpečnosti do roku 2030.

Projekty pre Enel, ktoré Jahnátek spomenul, sa odhadujú asi na 80 miliárd korún. Rekonštrukciu Voján za 13 miliárd korún však Enel v poslednom investičnom pláne vyhodnotil ako nevýhodnú. Ministerstvo v stratégii už počíta, že Vojany na východe krajiny nahradí nová elektráreň.

Z pôvodných plánovaných 110 miliárd tak Enel môže napokon minúť "len" niečo viac ako 60 percent. Elektrárne by prišli o možnosť investovať do niekoľkých plynových, vodných, veterných elektrární, prípadne do novej jadrovej elektrárne v lokalite Bohuníc.

Jahnátek odmieta, že by vylúčením Enelu pri prideľovaní licencií investora znevýhodnil voči iným hráčom. "Projekty, v ktorých sa Enel môže realizovať, majú silnú ekonomickú záťaž," dodáva Jahnátek. Minister zároveň naznačil, že sa nezhodol s Enelom na vývoji cien elektriny.

Elektrárne pred letom predali rozvodným podnikom elektrinu na rok 2008 drahšie asi o pätinu. Odvolávali sa pritom na rast cien elektriny v celej Európe. Minister po investíciách pripúšťal zdražovanie, nárast cien však chcel podľa informácií Pravdy rozložiť na dlhšie obdobie.

Vláda v súčasnosti rokuje s elektrárňami, aby ceny dodatočne zmiernil. Regulačný úrad už pripustil mierne zdraženie elektriny od januára 2008. Elektrárne na ministra priamo nereagovali. Hovorca firmy Juraj Kopřiva povedal, že zámery na výstavbu nových zdrojov v stratégii sú v súlade s plánmi elektrární.

Aj v prípade, že by licenciu na nové zdroje dostávali už len súperi elektrární, asi 80-percentný podiel spoločnosti na trhu tak skoro neklesne. Podľa stratégie by nové kapacity na úrovni zdrojov SE mali fungovať najskôr v roku 2025. Termín spustenia najväčšej novej elektrárne - jadrovej V3 Bohunice - však môže byť podľa informácií od ľudí blízkych premiérovi posunutý na rok 2018.

Celkovo ministerstvo v energetike počíta do roku 2030 s investíciami vo výške okolo 637 miliárd korún. Jahnátek dal vypracovať aj štúdiu o možnostiach financovania projektov. Minister predbežne počíta s peniazmi z fondov EÚ, súkromnými investíciami a v prípade najmä jadrových elektrární zvažuje s finančnú účasť štátu.

Martin Kováčik, PRAVDA