Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /www/z/d/u8633/public_html/rservice.php on line 139
PČOLA

Dobrovoľníci pomáhajú vtáčiemu raju

Autor: Pavel Petráš <info(at)zdruzeniepcola.org>, Téma: Klasická ochrana prírody, Zdroj: www.changenet.sk, Vydané dňa: 23.07.2007

Lokalita nazývaná aj „Vtáčim rajom“ aj tento rok privíta dobrovoľníkov z rôznych časti sveta. Na túto z hľadiska výskytu vtáctva najhodnotnejšiu lokalitu Slovenska pricestovali účastníci zo Španielska, Ruska, Francúzska, Belgicka, Srbska, ale aj Kórei. Tábor podporili samozrejme aj účastníci z rôznych kútov Slovenska. 19.7.2007 | | Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko

V poradí už tretí ročník dvojtýždňového medzinárodného letného pracovného tábora zorganizovali spoločne mimovládne organizácie Inex Slovakia, Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko a východoslovenská obec Senné.

„Cieľom tábora je predstaviť zahraničným účastníkom, ktorí sem prišli, ornitologickú perlu Slovenska Významné vtáčie územie Senianske rybníky a zároveň urobiť kus práce v prospech rozvoja cestovného ruchu v tomto zabudnutom, ale nádhernom kúte Slovenska“ hovorí jeden z organizátorov Ján Uhrín zo SOS/BirdLife Slovensko.

MVO Inex Slovakia podporuje práve takéto dlhodobé, ale aj krátkodobé projekty spojené s výmennými pobytmi, ktoré sú orientované na interkultúrne učenie. Martina Mergešová z organizácie Inex Slovakia k tomu hovorí: „Orientujeme sa na menej rozvinuté regióny a podporujeme projekty, na ktoré nie sú peniaze z miestnych rozpočtov. Tu v Sennom funguje dobrá spolupráca medzi našimi organizáciami a miestnymi ľuďmi a zároveň rozvíjame nové myšlienky v prospech miestnych ľudí, Slovenska, nie len vtáctva“.

„Je to pracovný tábor, ale  popri práci sa budeme snažiť ukázať hosťom krásy a zaujímavosti Zemplína. Zatiaľ sme najmä pracovali na údržbe terénnej ornitologickej stanice a plánujeme vybudovať náučný chodník vedúci z obce Senné, cez vlhké lúky, až k Národnej prírodnej rezervácií Senné-rybníky.“ dodáva Uhrín.

Pomocou pre vtáctvo budú aj aktivity zameraná na podporu hniezdnych možností vtáctva a to kosením a vypilovaním náletových drevín v cenných mokradiach, ktoré prirodzene zarastajú a tým zanikajú cenné hniezdne lokality. Tábor by sa nemohol zrealizovať bez podpory miestnych obyvateľov v čom  výrazne pomohol pán starosta Peter Saboslai. Tábor je otvorený pre všetkých dobrovoľníkov ochotných naplniť jeho cieľ. Všetkých, ktorí majú chuť zapojiť sa a zažiť pár nezabudnuteľných dní srdečne pozývame.

Dobrovoľníci pomáhajú vtáčiemu raju Dobrovoľníci pomáhajú vtáčiemu raju